Stripowanie to specyficzny, ciekawy rodzaj prania, który polega na wielogodzinnym, jeśli nie całodobowym, moczeniu ubrań lub innych tkanin. Skutecznie usuwa brud i zanieczyszczenia z ręczników, odzieży i pościeli. Sprawdź, kiedy można zdecydować się na takie rozwiązanie!

Stripowanie: na czym polega?

Popularny zabieg często wykonuje się w wannie, dzięki czemu można zaobserwować jak woda staje się mętna i ciemna. Z drugiej strony stripowanie może wypłukać barwnik i naturalne oleje z tkaniny. Zanim zabierzesz się za pranie, sprawdź metkę. Upewnij się, że możesz moczyć materiał w gorącej wodzie.

Wspomniany zabieg możesz przeprowadzić kilka razy w roku, aby nie uszkodzić tkanin. Nie używaj stripowania do ciemnych tkanin, odzieży treningowej, wełny i elementów garderoby, które pierze się w zimnej wodzie.

Sam proces jest dość długi, prześcieradła i ręczniki należy moczyć w wannie z boraksem, gorącą wodą, detergentem do prania i węglanem sodu (sodą oczyszczoną). Stripowanie powinno trwać przynajmniej 4-5 godzin, aby przyniosło spodziewany efekt. Z biegiem czasu ciepła woda miesza się z barwnikiem, dlatego staje się szara lub brązowa. Wspomniana metoda najlepiej sprawdza się w przypadku białych ręczników i prześcieradeł. Nadal możesz długo moczyć kolorowe tkaniny, pamiętaj, tylko by nie łączyć ich z białymi. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zafarbowania. 

Jak zrobić pranie?

Napełnij wannę gorącą wodą. Przygotuj miksturę do prania. Wymieszaj boraks, sodę oczyszczoną i detergent do prania w proporcji 1:1:2. Do wanny wsyp ¼ szklankę boraksu, ½ szklanki detergentu i ¼ boraksu. Mieszaj, aż składniki całkowicie się rozpuszczą. Zanurz w roztworze prześcieradła, szlafroki lub ręczniki i mocz, aż woda ostygnie. Pamiętaj, by raz na jakiś czas zamieszać. Dzięki temu uwolnisz nagromadzony brud. Spuść mętną wodę, a następnie wrzuć ręczniki, prześcieradła lub inne tkaniny do pralki. Ustaw tylko na płukanie.

Unsplash.com

Jakie błędy popełniamy w czasie prania?

Mogłoby się wydawać, że duża ilość detergentu przyniesie lepsze efekty, w rzeczywistości jest odwrotnie. W tym przypadku powstanie dużo mydlin, które nie wypłuczą się całkowicie z tkaniny, pozostawiając lepki osad. Przyciąga brud, kurz i bakterie. Używaj tylko ilości detergentu zalecanej dla wielkości wsadu.

Zapewne oddzielasz jasne ubrania od ciemnych, ale czy segregujesz rzeczy wokół materiału? Oddziel ciężkie elementy garderoby, takie jak swetry, bluzy i spodnie, od lekkich bluzek i koszulek. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniom i otarciom delikatniejszych tkanin. Ręczniki, pościel i szlafroki pierz osobno. Aby uniknąć meszku od swetra na jeansach, możesz również posortować ubrania według rzeczy, które zostawiają kłaczki i tych, które je przyciągają. Aby puchowy płaszcz i kurtka zachował swój kształt, wrzuć do pralki kilka piłek tenisowych. Ta metoda naprawdę działa!

Pralki ładowane od przodu zatrzymują bakterie i wilgoć wokół drzwi, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów i pleśni. Pamiętaj, by po każdym cyklu prania zostawiać otwarte drzwi. Możesz je zamknąć dopiero wtedy, gdy bęben i gumowe uszczelki będą całkowicie suche.