Obserwując trwające aktualnie budowy, łatwo zauważyć, że styropian grafitowy wykorzystuje się już nie tylko w przypadku dużych inwestycji, ale jest on coraz chętniej stosowany przez inwestorów decydujących się na mniejsze oraz tańsze domy. Co przemawia za takim rozwiązaniem?

Ocieplanie — zaostrzające się warunki techniczne, a styropian grafitowy

Wciąż zaostrzające się warunki techniczne związane z maksymalnym współczynnikiem przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne budowanego domu sprawiają, że inwestorzy zmuszani są do ocieplania swoich domów coraz to grubszymi warstwami izolacji. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie, jednak powoduje także, że okna są bardziej schowane w elewacji, co oczywiście odbija się negatywnie na doświetleniu pomieszczeń. W wielu nowo powstających domach można także zaobserwować efekt tzw. okna strzelniczego – o co dokładnie chodzi? Przy grubym ociepleniu, małe okna, które dodatkowo schowane są głęboko w elewacji, tworzą wrażenie okien strzelniczych w starych zamkach.

Jak rozwiązać ten problem? Z pomocą przychodzi styropian grafitowy (inaczej: styropian szary – obie nazwy funkcjonują na polskim rynku zamiennie), cechujący się, jak sama nazwa wskazuje, obecnością w swoim składzie grafitu, który to właśnie nadaje mu to specyficzne zabarwienie (grafit dodawany jest w trakcie produkcji styropianu do spienionego już polistyrenu). W przypadku styropianu szarego nie chodzi jednak jedynie o kolor, najważniejszą sprawą są tutaj podwyższona izolacyjność termiczna, wynikająca z grafitowego koloru płyt styropianach odpowiadającego za dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego.

Zalety styropianu grafitowego

Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że współczynnik przewodzenia ciepła dla styropianu szarego mieści się w zakresie 0, 031–0, 033 W/ (m·K), co w praktyce przekłada się na to, że tego typu styropian w porównaniu do znanego nam już rozwiązania pozwala zaoszczędzić na grubości izolacji. Żeby uświadomić sobie tę różnicę, wystarczy powiedzieć, że stosując 12-15 cm styropian grafitowy otrzymamy zbliżony, a nawet lepszy efekt izolacyjny niż w przypadku styropianu białego o grubości 20 cm – różnica jest więc naprawdę duża.

Cieńsza izolacja to także zmniejszenie długości kołków montażowych, jak również powierzchni parapetów czy obróbek blacharskich. Zalet jest więc naprawdę sporo, co nie oznacza oczywiście, że styropian szary pozbawiony jest wszelkich wad.

Wady styropianu grafitowego

Mówiąc o styropianie grafitowym, należy wspomnieć również o jego wadach, ponieważ jak praktycznie każde rozwiązanie, tak i to nie jest ich pozbawione. W przypadku styropianu grafitowego pewnego rodzaju utrudnieniem jest jego montaż. Wynika to z tego, że ciemniejszy kolor powoduje szybkie i mocne nagrzewanie, co powoduje powstawanie znacznej różnicy temperatur pomiędzy warstwą materiału wystawioną na promieniowanie, a warstwą znajdującą się od strony ściany. Takie różnice mogą prowadzić do wyginania się płyt. Prace ociepleniowe z wykorzystaniem tego materiału zaleca się więc wykonywać na rusztowaniach osłoniętych siatkami, unikając dni, w których nasłonecznienie i temperatura są wysokie. Problemem może być także obniżona przyczepność takiego styropianu – większość producentów zapraw klejowych zaleca więc zmatowienie płyty przy użyciu papieru ściernego lub np. szczotki drucianej. Tak przygotowany styropian będzie się zdecydowanie lepiej trzymał ściany.