Wiele roślin może być bezpiecznie palonych w fajce lub bibułkach. Te wymienione poniżej są bezpieczne w użyciu i legalne. Nie uzależniają, ani nie dają odczucia haju. Wpływają pozytywnie na ciało, duszę i umysł. Dowiedz się, jakie mieszanki możesz palić!

Dziewanna

Jeśli męczy Cię uporczywy kaszel, sięgnij po dziewannę. Skutecznie oczyszcza płuca, łagodzi stan zapalny i ułatwia odkrztuszanie. Dym jest lekki i łagodny, dlatego nie podrażnia śluzówki nosa. Dziewanna nie ma smaku, dlatego sprawdzi się jako baza w ziołowej mieszance. Roślina preferuje nasłonecznione miejsce i przepuszczalną, niezbyt żyzną glebę. Nie potrzebuje okrycia na zimę. Podlewaj ją tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie musisz jej nawozić. Rozmnażaj ją z nasion, które wysiejesz w maju lub w czerwcu. 

Uważaj! Zbyt sucha dziewanna pali się nierównomiernie. Dodaj trochę wody i zetrzyj liście, by zmaksymalizować korzyści.

Hyzop

Wspomniane zioło przyspiesza gojenie tkanek płuc. Działa też jako silny środek wykrztuśny. Nie tylko usuwa wydzielinę z płuc, lecz także łagodzi podrażnioną błonę śluzową układu oddechowego. Dodatkowo hyzop łagodzi lęk i poprawia koncentrację. U niektórych osób może wywoływać nadpotliwość, ponieważ roślina inicjuje oczyszczanie organizmu przez skórę. 

Liście czerwonej maliny: dobra alternatywa dla papierosów

Liście czerwonej maliny dostarczają mnóstwo związków leczniczych. Mogą również zneutralizować zatrucie pokarmowego. Skutecznie łagodzą ból menstruacyjny, a także uspokajają układ nerwowy.

Unsplash.com

Bergamotka

Pomarańcza bergamota ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu skutecznie zwalcza bakterie i grzyby w układzie oddechowym. Dodatkowo wspiera leczenie infekcji płuc. Może również pomóc w rzuceniu palenia, ponieważ zmniejsza ochotę na nikotynę. Badania wykazały, że bergamotka poprawia nastrój i wzmacnia odporność.

Mięta

Mięta doskonale sprawdza się w aromatycznych mieszankach do palenia. Wspaniale orzeźwia i podnosi na duchu. Wiele osób wykorzystuje miętę pieprzową i zieloną do palenia. Możesz jednak wypróbować inne rodzaje. Dym miętowy oczyszcza drogi oddechowe, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Poprawia również przepływ krwi i uspokaja układ nerwowy. 

Lawenda

Bogate, aromatyczne zioło słynie z właściwości nasennych, relaksujących i przeciwbólowych. Ma słodki, kwiatowy, czasami mydlany smak. Pamiętaj, by palić lawendę z umiarem. Najlepiej, by stanowiła 4-15 proc. mieszanki. Suszone kwiaty ubij moździerzem i tłuczkiem, by uwolnić lecznicze olejki przed spaleniem. 

Napar z rumianku

Jeśli chcesz się odstresować, sięgnij po rumianek. Zioło wspaniale rozluźnia ciało i umysł, w ten sposób ułatwia zasypianie. Napar z rumianku pomoże także na bóle menstruacyjne, poranne nudności i dolegliwości związane z menopauzą. Ponadto skutecznie łagodzi problemy trawienne. Rumianek przynosi ulgę w przypadku bólu brzucha, zespołu jelita drażliwego, wymiotów, mdłości i rozstroju żołądka.

Jarmułka

Zioło zmniejsza stres, rozdrażnienie, napięcie. Pomoże również w przypadku wystąpienia ataku paniki. Chociaż esencja ziołowa jest wydajna, jarmułka szybko dociera do krwiobiegu. Możesz ją też stosować na ból gardła lub kłopoty ze snem. Jeśli chcesz zrelaksować się po ciężkim dniu, zapal jarmułkę przed snem. Możesz ją mieszać z zielem damiana i męczennicą.