Rośliny doniczkowe to nie tylko akcenty dekoracyjne. Zmniejszają również poziom dwutlenku węgla i kurzu, a także ułatwiają zasypianie. Potrafią zredukować zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, takie jak benzen i formaldehyd. Dodatkowo mogą łagodzić stres i pobudzać nas do kreatywnego myślenia. Sprawdź, jakie rośliny wybrać do sypialni.

Lawenda

Zwykle nie jest uważana za roślinę doniczkową, ale ładnie rośnie w domu przy zachowaniu odpowiednich warunków. Potrzebuje jasnego, bezpośredniego światła przez kilka godzin każdego dnia. Jeśli tylko możesz, postaw ją przy oknie wychodzącym na południe. Pamiętaj, by podlewać lawendę, gdy gleba jest lekko sucha. Nie przesadzaj jednak z wodą. W przeciwnym razie roślina zacznie gnić.

Aloes

Aloes pomaga leczyć oparzenia i wysypkę. Ma jeszcze jedną sekretną właściwość leczniczą: poprawia jakość powietrza. Roślina emituje tlen w nocy, a nie w ciągu dnia. Dzięki temu korzystnie wpływa na sen. Dodatkowo jest tolerancyjna na zaniedbania, co czyni ją dobrym wyborem dla początkujących ogrodników.

Lilia pokojowa

To jedna z najtrwalszych i najpopularniejszych roślin doniczkowych. Ma błyszczące liście, które rozwijają się niezależnie od warunków oświetleniowych. Z kolei korzenie tolerują różnorodne nawyki irygacyjne. Jeśli tylko możesz, postaw lilię przy oknie. Dzięki temu będziesz się cieszyć pięknymi, białymi kwiatostanami. 

Monstera

Roślina jest łatwa w uprawie, dlatego spodoba się także początkującym ogrodnikom. Wymaga umiarkowanego światła i cotygodniowego podlewania. Unikaj monstery, jeśli masz zwierzęta. Jej liście są toksyczne dla kotów, psów i innych zwierząt domowych.

Epipremnum złociste

Ma reputację prawie niezniszczalnej rośliny. Rośnie w każdych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo toleruje rzadkie podlewanie. Wybacza wiele błędów początkujących ogrodników. Jedyną rzeczą, która może jej zaszkodzić, jest nadmierne podlewanie. Rozmoczona gleba ostatecznie prowadzi do zgnilizny korzeni, w wyniku czego nie potrafią dostarczyć niezbędnych składników odżywczych i wilgoci do całej rośliny. Zanim przystąpisz do podlewania, sprawdź, czy gleba rzeczywiście jest sucha.

Skutecznie filtruje powietrze w domu. Roślina o zwisającym pokroju wspaniale ozdobi wnętrze. Możesz ją umieścić na parapecie lub wysokiej półce. Jeśli łodygi staną się zbyt długie, po prostu je przytnij. 

Jaśmin: najlepsza roślina do relaksu

Jaśmin ma ładne, małe, białe kwiatki. Wydzielają słodki, relaksujący zapach. Badania pokazują, że ta kompozycja zapachowa łagodzi lęk i ułatwia zasypianie. Uprawa jaśminu nie powinna sprawić Ci problemów. Pamiętaj, by umieścić go na parapecie i regularnie podlewać w okresie kwitnienia. Jeśli chcesz uniknąć nadmiernego podlewania, pozwól, by wierzchnia warstwa gleby lekko wyschła w okresach bez kwitnienia.

Nefrolepis wyniosły

Te bujne paprocie są niedrogą, klasyczną rośliną doniczkową. Mają łukowate, jasnozielone liście, które zawsze wyglądają pięknie. Musisz jednak uważać. Mogą być nieco kapryśne. Lubią dużo światła i trzeba je codziennie popsikać wodą. Alternatywnie możesz je położyć na wypełnionej wodą tacy z kamykami.