Niezależnie od tego, czy codziennie przygotowujesz filiżankę kawy, czy lubisz kupować napój w pobliskiej kawiarni, możesz się zastanawiać, jak wykorzystać fusy po kawie. Nie chcesz wyrzucać ich kosza lub toalety? Zastanawiasz się, czy możesz ponownie je wykorzystać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Odstrasz szkodniki

Różne owady nie lubią intensywnych kwasów i fusów z kawy, nawet tych już zaparzonych. Powstrzymaj kolonie mrówek przed wejściem do domu, rysując linię o grubości 2,5-5 cm wokół wrażliwych miejsc. Odnawiaj tę linię świeżymi fusami co dwa tygodnie. W ten sposób możesz chronić swój ogród przed ślimakami. Wystarczy, że rozrzucisz wokół niego trochę ziemi z fusami. Zmielona kawa skutecznie odstraszy pchły. Upewnij się, że robisz to na zewnątrz. Na pewno nie chcesz, by pchły szaleńczo skakały po całym domu. Wspomniane rozwiązanie jest naturalne, skuteczne, niedrogie i łatwe do wdrożenia.

Przygotuj peeling z fusami po kawie

Ziarnista konsystencja i kwaśna zawartość fusów sprawiają, że doskonale nadają się na peeling. Wystarczy kilka prostych składników, aby stworzyć własny środek złuszczający naskórek. Przygotuj: 3 łyżki fusów po kawie, 1 łyżka naturalnego oleju (kokosowego, z pestek winogron lub migdałowego) i 1 łyżkę brązowego cukru.

Odśwież dom

Fusy lubią wchłaniać wszystkie zapachy. Pamiętaj, by zawsze zamykać torebki z kawą zamknięte. Wrzuć kilka łyżek fusów do ścieku, a następnie dwie krople płynu do mycia naczyń i wrzącą wodę. W ten sposób rozbijesz tłuszcz, oczyścisz rury i zneutralizujesz nieprzyjemne zapachy. Nie powtarzaj jednak tego zabiegu częściej niż kilka razy w miesiącu, aby uniknąć przypadkowego zatkania.

Pozbądź się brzydkich zapachów

Rozłóż fusy z kawy na blasze do ciastek i pozostaw do wyschnięcia, a następnie włóż je do miski w lodówce lub zamrażarce. W ten sposób zneutralizujesz nieprzyjemne zapachy. Fusy do kawy możesz też zamrozić w tabletkach. Następnie wrzuć jedną do kosza na śmieci, aby pachniał świeżością.

Usuń zapach czosnku z rąk

Przechowuj fusy w małej puszce pod zlewem. Następnym razem, gdy posiekasz cebulę lub świeży czosnek. Nabierz niewielką ilość fusów, rozetrzyj je w dłoniach, a następnie spłucz. W ten sposób pozbędziesz się charakterystycznego zapachu.

Wrzuć fusy po kawie do kompostownika

Podobnie jak każdy inny organiczny materiał roślinny, rozkładają się na kompost bogaty w składniki odżywcze. Większość ekspertów zaleca stosunek węgla do azotu 25-30 do 1. Przy dobrych proporcjach kompost bardzo szybko się rozkłada, nie wydzielając przy tym intensywnych zapachów.

Zadbaj o rośliny doniczkowe

Dodając fusy po kawie do roślin doniczkowych, utrzymasz odpowiedni poziom pH w glebie. Dodatkowo zwiększysz poziom azotu i napowietrzysz ziemię. Co ciekawe, pomidory też uwielbiają kwaśną glebę. Możesz je podsypać cienką warstwą fusów. Działają jak nawóz o stopniowym uwalnianiu. Co kilka tygodni uzupełnij doniczki kilkoma łyżkami fusów, a zaoszczędzisz na nawozie.

Pozbądź się lodu z podjazdu i chodnika

Posyp świeżo odgarnięty chodnik lub podjazd, aby stopić lód. To naturalny i przyjazny dla środowiska sposób na zwiększenie przyczepności pod stopami. Pamiętaj, by dobrze wytrzeć buty przed wejściem do domu.