Twarda woda może szybko gromadzić się na kranach, prysznicach, zlewach i toaletach. Po pewnym czasie pojawia się rdza i brzydkie plamy z kamienia, które trudno usunąć. Chociaż istnieje wiele komercyjnych środków czyszczących, warto sięgnąć po domowe rozwiązania. Sprawdź, jak usunąć kamień z toalety, nie narażając jej przy tym na agresywne chemikalia!

Środki do czyszczenia toalet

Przechowuj te materiały w torbie lub wiadrze, aby oddzielić je od reszty środków czyszczących. Do czyszczenia toalet przydadzą Ci się następujące akcesoria: wodoodporne rękawice gumowe, gąbka do szorowania, środek do czyszczenia toalet lub ocet, szczotka toaletowa, uniwersalny spray dezynfekujący. Pamiętaj też o ściereczkach z mikrofibry, pumeksie i papierowych ręcznikach.

Soda oczyszczona i ocet

To dwa najbardziej przydatne produkty gospodarstwa domowego. Pozwalają wyczyścić wiele rzeczy, w tym plamy po twardej wodzie. Wlej 1 szklankę octu do muszli klozetowej, a następnie przetrzyj ją szczotką toaletową. Odstaw na około minutę. Dodaj 1 szklankę sody oczyszczonej do muszki, a później wlej 1-2 szklanki octu. Pozostaw roztwór na 10 minut. Użyj szczotki, aby rozprowadzić miksturę na wszystkie plamy znajdujące się powyżej linii wody. Nie spłukuj toalety.

Pozostaw roztwór octu i sody maksymalnie na 30 minut. Poruszaj 1-2 razy, aż plama zniknie. Jeśli pozostanie jakakolwiek plama, wyszoruj ją szczotką o sztywnym włosiu. Spłucz toaletę.

Boraks i ocet

Boraks to wspaniały uniwersalny środek czyszczący. Skutecznie usuwa plamy z twardej wodzie w toalecie i innych urządzeniach sanitarnych. Wlej ¼ szklanki boraksu do muszli klozetowej i przetrzyj szczotką toaletową. Wlej 1 szklankę octu i pozostaw mieszaninę na 20 minut. Wyszoruj muszlę szczotką, a następnie spłucz toaletę.

Domowy środek do czyszczenia muszli klozetowych

Proponowany roztwór zwalcza uporczywe plamy, jednocześnie neutralizując brzydkie zapachy. Przygotuj: 1 szklankę wody destylowanej, ½ szklanki sody oczyszczonej, ½ szklanki mydła kastylijskiego, 15-30 kropli olejku lawendowego (lub grejpfrutowego, cytrynowego, pomarańczowego albo z drzewa herbacianego), nadtlenek wodoru.

Używając małego lejka, dodaj płynne składniki (wodę i szare mydło) do pojemnika lub butelki. Następnie dodaj sodę oczyszczoną. Wstrząśnij, aby połączyć składniki. Spryskaj wewnętrzne boki muszli klozetowej środkiem czyszczącym. Zostaw go na 5-15 minut, a następnie wytrzyj toaletę szczotką. Przechowuj środek w temperaturze pokojowej. Energicznie wstrząśnij przed użyciem.

Domowy środek do toalet

Ten preparat wykorzystuje właściwości antybakteryjne olejku z drzewa herbacianego. Skutecznie zabija zarazki w muszli klozetowej. Przygotuj: ½ szklanki sody oczyszczonej, 1 szklanka destylowanego białego octu i ½ łyżeczki olejku z drzewa herbacianego. Połącz ocet i olejek eteryczny w małej butelce z rozpylaczem. Popsikaj roztworem nie tylko muszlę, lecz także deskę sedesową, pokrywę i uchwyt. Pozostaw środek czyszczący na kilka minut. Wsyp sodę oczyszczoną do muszli klozetowej, a następnie wyszoruj ją szczotką toaletową. Użyj suchej, czystej szmatki, aby wytrzeć roztwór.