Garderoba w osobnym pomieszczeniu to duży plus posiadania domu czy dużego mieszkania. Najwygodniej jest, jeśli garderoba znajduje się w sypialni lub pomiędzy sypialnią a łazienką. Dzięki temu będziemy mieć swobodny dostęp do ubrań i bez krępacji będziemy mogli je przymierzać i wybierać w prywatnej części domu. Jeżeli zdecydujemy się na jedną garderobę dla wszystkich członków rodziny, to warto, by znajdowała się ona w sąsiedztwie każdego z pokoi. Osobne garderoby są zazwyczaj mniejsze i często są bezpośrednio połączone z sypialnią. Ciekawym rozwiązaniem może być też garderoba połączona z sypialnią i łazienkę, co pozwala na swobodną wymianę ubrań.

Optymalna powierzchnia garderoby

Dla swobodnego poruszania się wewnątrz garderoby, potrzeba około 150 cm pomiędzy regałami, czyli 1,5m2. To sprawia, że najbardziej optymalną powierzchnią pomieszczenia jest około 4m2. Warto jednak pomyśleć o tym, by drzwi do garderoby był szersze, dzięki czemu o wiele swobodniej będzie się poruszać oraz przeglądać ubrania. O pojemności i praktyczności decyduje również wysokość pomieszczenia. W wysokich partiach garderoby przechowujemy zwykle rzeczy rzadziej używane, chociaż nierzadko projektuje się garderoby z wykorzystaniem mniej praktycznych powierzchni, np. pod skosami dachu.

Wyposażenie garderoby

Projektując garderobę trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że ma ona być przede wszystkim praktyczna. Warto zastanowić się, jakie ubrania i akcesoria będziemy w niej przechowywać i pod tym względem dopasować ilość drążków, półek, koszyków czy szuflad. Dużym plusem garderoby jest to, że nie musimy projektować jej pod konkretny wystrój pomieszczenia, ponieważ zwykle jest ona subtelnie ukryta przez wzrokiem gości. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań na rynku, dzięki czemu możemy dodatkowo nieco zaoszczędzić. Przy wyposażaniu garderoby należy również pamiętać o wentylacji, co zapewni ubraniom świeżość.

Dobra garderoba, czyli jaka?

Jeżeli masz możliwość, to ustal wygląd i rozmiar garderoby jeszcze na etapie planowania domu, dzięki czemu zapewnisz sobie optymalne miejsce i lokalizację. Postaraj się, by garderoba była jak najbliżej sypialni i łazienki, dzięki czemu korzystanie z niej będzie znacznie wygodniejsze. Dobrze zaplanuj również przestrzeń w samej garderobie i dopasuj odległości półek czy wieszaków zarówno do swoich przedmiotów, jak i własnej wygody. Pamiętaj również o bezpieczeństwie i zabezpiecz cięższe rzeczy, zwłaszcza przed ciekawością dzieci.