Jak czyścić i dezynfekować zabawki?

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:43
| Unsplash.com

Patrzysz na zabawki swojego malucha i zastanawiasz się, jak to się stało, że znów są brudne? Wiesz, że należy je jak najszybciej wyczyścić, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jak czyścić zabawki?

Zabawki z twardego plastiku i akcesoria do kąpieli są najłatwiejsze w utrzymaniu. Dostępne są w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, dzięki czemu na pewno wybierzesz coś dla swojego maluszka. Niektóre proste, plastikowe zabawki możesz myć w zmywarce lub przecierać codziennie szmatką, zanurzoną w gorącej wodzie i płynie do naczyń.  Jeśli chcesz wyczyścić zabawkę na baterię, pamiętaj, by wcześniej je wyjąć. Komorę baterii odkurz starą, suchą szczoteczką do zębów. 

Najwięcej uwagi wymagają zabawki, które Twój maluch lubi wkładać do buzi i upuszczać na podłogę. Postaraj się czyścić je codziennie, aby pozbyć się zarazków. 

Plastikowe kaczuszki i inne zabawki do kąpieli są idealną pożywką dla pleśni i drobnoustrojów, dlatego myj i susz je po każdym użyciu. Możesz je włożyć do siatkowej torby, a następnie zawieś nad wanną lub brodzikiem, by spokojnie wyschły. Szukasz skutecznego sposobu na dezynfekcję? Wsyp 1,5 łyżeczki wybielacza do 1 litra wody, a następnie zanurz zabawki we wspomnianym roztworze. 

Jak dezynfekować zabawki?

Ocet skutecznie usuwa tłuszcz i kamień z różnych akcesoriów gospodarstwa domowego i chociaż może zabić niektóre szczepy bakterii, nie jest wystarczająco silny, aby zdezynfekować zabawki. Lepiej umyć je w gorącej wodzie z mydłem. Szukasz naturalnych środków do dezynfekcji? Sięgnij po olejek tymiankowy, który skutecznie zabija zarazki. Popsikaj nimi zabawki, a następnie poczekaj 10 minut, zanim spłuczesz je wodą.

Jak prać pluszaki w pralce?

Wytrzymałe, gładkie pluszaki możesz bez problemu prać w pralce, pamiętaj jednak, by wcześniej sprawdzić informacje na metce. Najpierw włóż pluszowe zabawki do poszewki na poduszkę, aby je zabezpieczyć, a następnie zawiąż węzeł. Dzięki temu masz pewność, że nie zgubisz maskotek w pralce. 

Wybierz delikatny cykl, ciepłą wodę i wolne wirowanie. Jeśli możesz, wysusz pluszaki w suszarce w niskiej temperaturze. Jeżeli nie masz takiej możliwości, susz je na świeżym powietrzu, zwłaszcza latem. Pamiętaj, by nie wkładać do pralki pluszaków ze wbudowanym akumulatorem, metalowymi lub dźwiękochłonnymi elementami, ponieważ woda może je uszkodzić. Sprawdź, czy wszystkie guziki i ozdoby są dobrze przymocowane.

Unsplash.com

Jak czyścić zabawki ręcznie?

Niektóre maskotki wytrzymują tylko pranie ręczne. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy możesz włożyć je do pralki? Wystarczy kilka kropel wody, by przetestować trwałość materiału. Jeśli zauważysz, że kolor się rozmazał, przetrzyj zabawkę papierowym ręcznikiem. Pamiętaj, by nie prać jej w pralce. Sprawdź, jak krok po kroku wyczyścić delikatne zabawki.

Zanurz czystą, miękką szmatkę w ciepłej wodzie z mydłem i przetrzyj całą zabawkę. Spłucz szmatką, którą zamoczyłaś w czystej wodzie i dobrze wycisnęłaś. Pozwól maskotce spokojnie wyschnąć lub użyj suszarki do włosów. Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, ustaw urządzenie na niskiej temperaturze i wolnej prędkości. Kiedy miś stanie się wilgotny, możesz przełączyć suszarkę na średnie ustawienie. Aby wyeliminować alergeny, bakterie i roztocza z pluszaków, nie myjąc ich, użyj parownicy do ubrań. Następnie odkurz zabawki nasadką odkurzacza do tapicerki.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu