Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze storczykami, być może czujesz pewne onieśmielenie. Nie martw się jednak na zapas, wiele gatunków jest łatwych w uprawie. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu, aby sprawdzić, czego dokładnie potrzebują. To epifity, nie przypominają więc tradycyjnych roślin doniczkowych. Zadbana i urozmaicona kolekcja storczyków może zapewnić kwitnienie przez cały rok. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Jak podlewać storczyki?

Większość storczyków wymaga podlewania raz w tygodniu. Uważaj, aby nie przesadzić, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do zgnilizny korzeni. 

Chociaż storczyki rosną dziko w tropikalnych lasach deszczowych, nie wymagają obfitego podlewania. Upewnij się, że roślina nie siedzi stale w wodzie. Doskonale rośnie w przezroczystym pojemniku z podłożem ogrodniczym, takim jak gleba i kora. Używaj destylowanej lub niedawno przegotowanej i schłodzonej wody. Podczas podlewania, trzymaj doniczkę tak, aby korzenie storczyka całkowicie zanurzyły się w wodzie. Pamiętaj jednak, aby nie nalewać do pełna. Woda powinna sięgać poniżej liści. Po 10-15 minutach wyjmij storczyka z wodę i pozwól jej spłynąć przez 5 minut. Wylej pozostałą wodę, teraz możesz włożyć storczyka do doniczki i odstawić na miejsce. 

Co ciekawe, kostki lodu prosto z małej lub średniej tacki to świetny sposób na podlewanie storczyków. Poprawiają wchłanianie i zapobiegają gniciu korzeni. W ten sposób możesz uniknąć nadmiernego podlewania i ułatwić sobie życie. W zależności od pory roku i miejsca przechowywania storczyka, umieszczaj jedną kostkę dwa razy w tygodniu na podłożu pod liśćmi.

Gdzie postawić storczyka?

Storczyk najlepiej rośnie na słonecznym parapecie, skierowanym na wschód lub zachód. Jeśli przestaje kwitnąć, przesadź go do świeżego podłoża dla epifitów, składającego się z kory i torfu. Najlepsze podłoża zawierają specjalne środki, które sprzyjają sprawnemu drenażowi i dobremu przepływowi powietrza. Warto przypomnieć, że storczyki nie rosną w ziemi, ale potrzebują specjalnego podłoża, który nie zdusi korzeni. 

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki potrzebują dużo wody, ale pozwól im wyschnąć między podlewaniami. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy należy już je podlać? Włóż palec w podłoże na głębokość 2,5 cm. Jeśli jest suche, nalej trochę wody, jeśli nie, jeszcze trochę poczekaj. 

Zwróć też uwagę na poziom wilgotności w pomieszczeniach. Storczyki rosną najlepiej, gdy wilgotność kształtuje się na poziomie 50-70%. Zastanawiasz się, jak ją poprawić? Możesz postawić spodek wypełniony wodą lub tackę z kamykami pod roślinami, codziennie spryskuj rośliny albo użyj nawilżacza powietrza.

Kiedy storczyk wypuszcza nowy pęd, możesz go nawozić raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Po osiągnięciu dojrzałości zachowuj 1-2-miesięczne odstępy w nawożeniu. Pamiętaj, by całkowicie przerwać, gdy rośliny pozostają w uśpieniu.

Kiedy należy przesadzić storczyka?

Zazwyczaj storczyki należy przesadzać co dwa lata, jeśli jednak nagle przestają kwitnąć, pomimo odpowiednich warunków (oświetlenie, temperatura i wilgotność), możesz zrobić to wcześniej. Obserwuj, czy nie pojawiają się na nich oznaki szkodników lub chorób. Niekiedy storczyki zostają zaatakowane przez wełnowce, łuskowate owce i mszyce. Możesz je zmyć lub potraktować środkiem owadobójczym.