Storczyki dostępne są do kupienia zarówno w kwieciarniach jak i supermarketach. To jedne z obecnie najpopularniejszych kwiatów, które doskonale sprawdzą się także na prezent. Jednak ich pielęgnacja może przysparzać nieco problemów, zwłaszcza jeśli pierwszy raz mamy z nimi styczność.

Jak dbać o storczyki?

Ważną kwestią jest doniczka - storczyki najlepiej czują się w przezroczystych donicach, dzięki czemu korzenie mogą łapać najwięcej słońca. To kwiaty, które lubią nasłonecznione miejsca i dobrze czują się w temperaturze pomiędzy 13 a 30 stopni. W okresie letnim możemy je wystawić na lekko ocieniony taras, ponieważ dobrze wpływają na nie także różnice w temperaturze między dniem a nocą. Roślinę podlewamy raz na 4-7 dni, ale uważamy, aby korzenie nie były zamoczone w wodzie. Równie ważna będzie także ziemia - najlepiej wybrać mieszankę dedykowaną storczykom, czyli taką z domieszką łupin kokosa lub korą sosnową. W sklepach ogrodniczych znajdziemy również wiele przydatnych odżywek dla tych kwiatów.

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki potrzebują przesadzenia mniej więcej raz na dwa lata. Jednak w sytuacjach, kiedy korzenie za bardzo się rozrosły, zostały przelane lub zauważyliśmy gnicie rośliny, powinniśmy od razu ją przesadzić. Przesadzenia wymagają także kwiaty zaatakowane przez szkodniki. Przesadzanie zaczynamy od otrzepania korzeni z ziemi i dokładnego sprawdzenia ich stanu. Jeśli zauważymy, że w jakiś sposób są uszkodzone, należy odciąć te części sekatorem. Wybierając doniczkę należy pamiętać, że korzenie storczyków nie mogą być zbyt ściśnięte, dlatego watro pomyśleć o nieco większym pojemniku. Jednak zbyt duża doniczka spowoduje, że roślina będzie rozrastać się przede wszystkim w korzeniach.