Nie ma nic gorszego niż nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki. Jeśli chcesz się go pozbyć, musisz najpierw poznać źródło problemu. Zazwyczaj nieprzyjemne zapachy wywołane są kombinacją pleśni i bakterii. Kiedy wkładasz ubrania do pralki, pot, brud i włosy gromadzą się w uszczelce i dozowniku detergentu. Z biegiem czasu wspomniana mikstura wraz z wilgocią tworzą niezbyt przyjemny aromat. Sprawdź, jak się go pozbyć!

Jak pozbyć się zapachu?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić bęben pralki? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Przygotuj: ¼ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki wody i 2 szklanki białego octu. Wymieszaj wodę i sodę oczyszczoną, aby otrzymać jasny płyn. Otwórz pojemnik na detergent i wlej roztwór do środka. Teraz wlej ocet bezpośrednio do bębna. Włącz pralkę i ustaw na maksymalną temperaturę. Pamiętaj, aby uruchomić cykl bez prania. Wytrzyj uporczywe plamy za pomocą gąbki, aby maszyna wyglądała jak nowa.

Jak wyeliminować pleśń?

Jeśli czujesz nieprzyjemny, zatęchły zapach i  chcesz odgrzybić pralkę, skorzystaj z naszych podpowiedzi! Przygotuj ocet, wodę i gąbkę lub szczotkę. Sprawdź, czy coś nie utkwiło w uszczelce, a jeżeli tak, koniecznie się tego pozbądź. Oderwij kawałki gumy, aby zobaczyć, czy nie rośnie pleśń. Jeśli tak, wytrzyj ją mieszaniną wody i octu w proporcjach 1:1. Pamiętaj, aby nie włączać prania, dopóki pralka nie wyschnie. Po każdym praniu dokładnie wytrzyj uszczelkę, aby zapobiec pleśni. Nie zamykaj pralki, aby bęben i uszczelka mogły spokojnie wyschnąć między cyklami. 

Wyczyść pralkę!

Choć wydaje się to oczywiste, często o tym zapominamy. Jeśli chcesz wyczyścić pralkę na zewnątrz i od wewnątrz, wyjmij części, takie jak szuflada detergentów. Namocz ją w wodorowęglanie sodu, a następnie wyszoruj szczoteczką do zębów. Na koniec wytrzyj zewnętrzną część wilgotną szmatką.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę ładowaną od przodu? Wytrzyj wnętrze urządzenia po każdym załadowaniu i usuń wilgoć wywołującą pleśń z zakamarków i gumowej uszczelki wokół drzwi. Upewnij się, że dotarłeś do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Zawsze zostawiaj otwarte drzwi po praniu, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas przetrzeć pralkę z kurzu. Wystarczy szmatka i uniwersalny środek czyszczący.

Jak czyścić pralkę ładowaną od góry?

Jeśli maszyna ładowana od góry, zaczyna śmierdzieć, nie zamykaj górnej części. Dzięki temu może spokojnie wyschnąć przed kolejnym cyklem. Upewnij się, że nic jej nie blokuje. Przygotuj ½ szklanki sody oczyszczonej i 4 szklanki białego octu. Włącz szybki cykl w najwyższej temperaturze. Pamiętaj, aby nie wkładać wtedy ubrań do pralki. Dodaj sodę oczyszczoną do czystej wody i poczekaj, aż się rozpuści. Wlej ocet i ponownie uruchom cykl. Na koniec zetrzyj uporczywe plamy roztworem białego octu i wody w proporcji 1:1. 

Jeśli masz model ładowany od góry, szczególną uwagę zwróć na pęknięcia i szczeliny wokół drzwi. Łatwo gromadzi się w nich kurz, którego możesz się pozbyć, używając szmatki i delikatnego detergentu. 

Użyj wybielacza na bazie chloru!

Niezależnie od tego, czy masz pralkę ładowaną od przodu, czy od góry, regularnie ją dezynfekuj za pomocą wybielacza na bazie chloru. Wspomniany środek skutecznie zwalcza pleśń i zarazki. Pamiętaj jedynie, aby zachować ostrożność podczas mycia pralki. Absolutnie nie łącz wybielacza z innymi środkami czyszczącymi. Wsyp 4 kubki wybielacza do pralki ładowanej od góry, a 2 kubki do pralki ładowanej z przodu, a następnie rozpocznij cykl. Pamiętaj, aby ustawić urządzenie na możliwie najwyższą temperaturę. Poczekaj, aż bęben napełni się wodą i zatrzymaj cykl. Pozostaw wybielacz na 30 minut, a następnie wznów cykl. Kolejny cykl płukania powinien usunąć wszystkie ślady wybielacza.