Brzydkie muszki owocówki są prawdziwą plagą. Błyskawicznie przejmą kontrolę nad Twoją kuchnią. Musisz więc z nimi walczyć, gdy tylko je zobaczysz. Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby pozbycia się muszek owocówek przy użyciu naturalnych, domowych sposobów. Sprawdź nasze propozycje!

Co przyciąga muszki owocówki?

Dojrzałe, gnijące lub zepsute owoce i produkty przyciągają muszki owocówki. Źródłem problemu mogą być też produkty fermentowane, takie jak piwo, likiery i wino. Samice muszek owocówek składają jednorazowo około 500 jaj, a wylęgają się w ciągu zaledwie 24 godzin. Aby odciąć owady od ich źródła pożywienia i zapobiec przedostawaniu się do domu, zastosuj następujące środki zapobiegawcze:

  • wyrzuć przejrzałe produkty,
  • przechowuj owoce i warzywa w lodówce,
  • myj produkty zaraz po powrocie do domu, by usunąć potencjalne jaja i larwy,
  • regularnie wyrzucaj śmieci,
  • jak najszybciej usuń wycieki, zwłaszcza sok owocowy lub alkohol.

Dokładnie płucz owoce

Kiedy przynosisz do domu świeże produkty spożywcze ze sklepu lub targu, umyj je przed przechowywaniem. Przygotuj mieszankę z octu i wody, w proporcji 1:2. Na koniec spłucz owoce i warzywa w wodzie, by nie pozostał na nich brzydki zapach.

Stwórz pułapkę na muszki owocówki

Weź słoik i włóż do niego, co przyciągnie małe, nieznośne owady. Wybierz przejrzałe owoce, stare wino, zwietrzałe piwo, sodę lub ocet jabłkowy. Przykryj słoik folią i zrób kilka małych otworów. Muszki wejdą do słoika, ale już z niego nie wyjdą. Możesz umieścić kilka takich słoików w domu, na przykład w pobliżu zlewów, szafek lub śmieci.

Zrób pułapkę z banana

Stwórz taką samą pułapkę jak powyżej, ale użyj odrobiny dojrzałego banana. Możesz go też zamienić na inny owoc. Wlej na niego trochę octu, by zmaksymalizować efekty.

Zrób pułapkę z mydła

W małej misce lub filiżance wymieszaj wodę z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i 1-2 łyżkami octu jabłkowego. Ocet przyciągnie muszki owocówki, a płyn do mycia naczyń przełamie napięcie powierzchniowe płynu, dzięki czemu będą wpadać i topić się w wodzie.

Zmień glebę doniczkową

Jeśli zmagasz się z muszkami owocówkami, wymień glebę we wszystkich doniczkach. Jeśli podlejesz rośliny, możesz zauważyć kolejne owady. Tworzysz bowiem wilgotne środowisko. Aby tego uniknąć, wytrzyj wszystkie krople wody wokół doniczek. Twoje rośliny również Ci za to podziękują.

Często wyrzucaj śmieci!

Jeśli masz do czynienia z muszkami owocówkami, regularnie wyrzucaj śmieci. Owady zwykle pojawiają się w wyniku rozkładającej się materii w ciepłych i wilgotnych warunkach. Jeżeli będziesz codziennie wyrzucać śmieci, pozbędziesz się plagi muszek w ciągu kilku dni.

Oczyść odpływ

Pamiętaj, by regularnie czyścić odpływ w zlewie kuchennym za pomocą lodu lub octu jabłkowego. Muszki owocowe lubią rozmnażać się w odpływie, gdzie często zatrzymują się kawałki gnijących owoców i warzyw. Włącz wentylator kuchenny, by szybciej pozbyć się nieznośnych muszek.

Wypróbuj olejki eteryczne

Badania wykazały, że bazylia może zmniejszyć atak muszek owocówek. Umieść ją w pobliżu miski z owocami. Możesz też posypać owoce liśćmi bazylii. Alternatywnie namocz gąbkę w olejku lawendowym lub umieść kulki cedrowe na blacie, na którym trzymasz owoce.