Nikt z posiadaczy ogrodu nie cieszy się, kiedy odwiedzi go kret. To małe zwierzątko potrafi jednej nocy spustoszyć całą gładką murawę. Przystępując do walki ze szkodnikiem, należy pamiętać, że jest on pod ochroną. Dlatego stosujmy tylko bezpieczne dla zwierząt odstraszacze. Podpowiadamy, co doskonale się sprawdzi.

Kret - jak się go pozbyć?

  • Podziemne zapory - specjalną siatkę układamy około 10 cm pod trawnikiem; dobrze sprawdzi się również głęboka na 60 cm podmurówka czy zapora zbudowana pionowa w dół wokół ogrodzenia.
  • Odstraszacze elektroakustyczne - wydzielają dźwięki, których my nie usłyszymy, ale będą one odstraszać zwierzęta o tak wyostrzonych zmysłach jak krety; wtykamy je w kopce lub krecie tunele. Urządzenia działają na baterie - zwykłe lub słoneczne.
  • Wiatraki - wkopane w ziemię wiatraczki wibrują i wydają dźwięki, które odstraszą krety nie robiąc im przy tym krzywdy.
  • Naturalne odstraszacze - czyli rośliny, które skutecznie zniechęcą krety to m.in. czosnek, aksamitka, bazylia czy komosa. Wydzielają nie tylko zapach ale i substancje do gleby, która odstraszy szkodnika.
  • Pułapki na kreta - to podłużne urządzenia, które wkładamy w głąb tunelu. Codziennie sprawdzamy czy zwierzę złapało się w pułapkę i w razie potrzeby wynosimy je z dala od posesji. Warto wiedzieć, że zwierzę bez jedzenia przetrwa zaledwie około 10 godzin, więc nie powinniśmy zwlekać z wypuszczeniem kreta na wolność.
  • W sklepach znajdziemy także preparaty chemiczne, które odstraszają zwierzęta.