Marzysz o własnym ogrodzie, ale nie chcesz wydawać na niego zbyt dużo pieniędzy? Nie musisz! Jeśli właśnie skończyłeś/łaś budować dom, to teraz masz spore pole do popisu. Możesz urządzić swój ogród po niskich kosztach. Mamy dla ciebie kilka interesujących rozwiązań, które ci w tym pomogą!

Ładny i tani ogród - najciemniej pod latarnią

Zazwyczaj po skończonej budowie domu teren może wyglądać jak pobojowisko. To przeraża i sprawia, że chcemy się wszystkiego szybko pozbyć. Jednak warto chwilę odczekać i sprawdzić, co z pozornych "śmieci" może przydać się w naszym przyszłym ogrodzie. Po co płacić za wywóz gruzu i piasku, który może ci się przydać? Przykładowo z piasku można usypać ładne wzniesienia, a z gruzu czy kamieni możemy stworzyć sklaniaki i ładne dekoracje ogrodowe. Przydadzą się także ścięte konary i pnie, które możemy pociąć i stworzyć z nich meble lub kreatywne kompozycje ozdobne. Wystarczy ruszyć głową!

Chcesz zbudować utwardzone ścieżki? Po co wiec wykorzystywać do tego drogi granit czy piaskowiec? Możesz je wykonać z gruzu, żwirku, pociętych na plastry pni drzew, kostki betonowej albo z ażurowej kostki brukowej. A co powiesz na nawierzchnię posypaną korą drzew? To bardzo pomysłowe i tanie rozwiązanie. Dzięki temu twój ogród będzie wyglądał niebanalnie!

Czym ogrodzić ogród bez wydawania mnóstwa pieniędzy? Możesz zdecydować się na metalową siatkę przypomocowaną do stalowych słupków. Jeśli potrzebujesz prywatności, to możesz tuż przy ogrodzeniu posadzić bujny żywopłot albo przymocować do ogrodzenia drewniane panele, które nieco zasłonią wnętrze. Drewniane panele możesz kupić w najbliższym tartaku. Należy je wtedy samemu zabezpieczyć przed wilgocią.

Ogód / fot. gardenpicsandtips.com, greatbackyardideas.com, jodezehomeandgarden.com

Oświetlenie i woda

Marzy ci się romantyczna altanka z oczkiem wodnym i ładnym oświetleniem? Nic prostszego (i tańszego...). Altankę najlepiej wznieść samemu albo skorzystać z gotowych propozycji ze sklepów. Jeśli chodzi o oczko wodne, to możesz je wykonać samodzielnie z wypraski z laminatu, którą kupisz w sklepie ogrodniczym. Należy ją uszczelnić folią. Dodatkową ozdobę może stanowić rzeźba, którą również można kupić za grosze w sklepach. A światło? Zamiast przeprowadzać instalację, wybierz lampki solarne. Co prawda nie świecą one mocno, ale za to nadają ładny nastrój i nie zużywają energii.

Rośliny

Tani ogród nie obędzie się oczywiście bez kwiatów, krzewów i roślin. Zanim je posadzisz musisz dostosować je do rodzaju gleby, aby potem uniknąć rozczarowania. Rośliny sadź w odpowiednich miejscach. Zapamiętaj również, że najtańszym nawozem jest kompost. Stwórz więc w swoim ogrodzie kompostownik. Nie wyrzucaj też zgrabionych liści, które mogą potem posłużyć za ściółkę. Jeśli chodzi o drzewa i krzewy, to kupuj je ze szkółek. Ponadto z zasadzonych już kwiatów zbieraj odnóżki i pączki, aby potem zasadzić je w doniczkach i wypielęgnować na przyszły rok.

I jak podobają ci się te pomysły na tani ogród? Wykorzystasz je?