Na złotej biżuterii może pojawić się warstwa z olejków na skórze, perfum, mydeł, balsamów i innych produktów. W związku z tym złote łańcuszki, pierścionki, kolczyki i bransoletki z czasem matowieją. Do tego dochodzi lekkie utlenianie metalu, w zależności od karatu. Zastanawiasz się, jak zadbać o złotą biżuterię, by wyglądała jak nowa? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Płyn do mycia naczyń

Zastanawiasz się, jak wyczyścić złotą biżuterię w domowym zaciszu? Wlej trochę płynu do mycia naczyń do ciepłej, niegorącej wody. Teraz dodaj kilka kropli amoniaku, a następnie wyczyść ostrożnie biżuterię nową, miękką szczoteczką do zębów. Kiedy już skończysz, wypłucz kolczyki, bransoletkę, pierścionek lub łańcuszek w letniej wodzie. Biżuterię możesz wysuszyć na świeżym powietrzu, jeśli warunki atmosferyczne na to nie pozwalają, osusz ją dokładne miękką, czystą szmatką. Unikaj chusteczek higienicznych i ręczników papierowych, które mogą pozostawić kłaczki. 

Mydło i woda

Być może wydaje Ci się, że wspomniana metoda jest banalna, ale naprawdę działa. Sięgnij po delikatne mydło w płynie i wlej do pojemnika z ciepłą wodą. Teraz zanurz złoty łańcuszek w mydlanej miksturze na kilka minut, a następnie przetrzyj go ostrożnie miękką szmatką lub szczoteczką do zębów. 

Jak szybko wyczyścić złotą biżuterię?

Jeśli połączysz ze sobą folię aluminiową, sól i sodę oczyszczoną, dojdzie do transferów jonów. Wspomniana reakcja chemiczna pozwala w naturalny sposób wyczyścić metal.

Przygotuj:

  • 1 łyżkę soli,
  • 1 łyżkę sody oczyszczonej,
  • 1 szklankę gorącej wody,
  • 1 suchą ściereczkę,
  • miseczkę i folię aluminiową.

Przykryj miskę folię aluminiową, a następnie dodaj sól i sodę oczyszczoną. Teraz podgrzej wodę w kuchence mikrofalowej przez dwie minuty, a następnie wlej ją do miseczki. Włóż biżuterię do miski i mocz ją w miksturze przez 10 minut. Wyjmij biżuterię i wytrzyj brud/nalot miękką szczoteczką, a później wypłucz w ciepłej wodzie. Na koniec osusz ją ostrożnie miękką szmatką.

Prosty sposób na czystą biżuterię

Zastanawiasz się, jak łatwo i szybko wyczyścić biżuterię? Przygotuj roztwór, składający się z 1 łyżeczki ciekłego amoniaku, nadtlenku wodoru (½ łyżeczki), szczypty detergentu do prania i ½ szklanki ciepłej wody. Włóż złoty łańcuszek do wspomnianej mikstury na 30 minut, następnie delikatnie nim potrząśnij. Teraz możesz go wyciągnąć i wypłukać w letniej wodzie. Twój łańcuszek będzie wyglądał jak nowy! Pamiętaj, by wspomnianą metodę stosować tylko do złotej biżuterii, pozbawionej kamieni szlachetnych i innych metali.

Jak dbać o złotą biżuterię?

Staraj się nie narażać złotej biżuterii na działanie chloru, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Zdejmij elementy biżuterii, zanim weźmiesz kąpiel w wannie z hydromasażem lub wybierzesz się na basen. W przeciwnym razie możesz je trwale uszkodzić lub odbarwić.

Unsplash.com

Pasta do zębów - domowy sposób na czystą biżuterię

Niektóre panie czyszczą biżuterię pastą do zębów. Wystarczy, że nałożysz odrobinę pasty na łańcuszek, a następnie lekko potrzesz miękką szczoteczkę. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać łańcuszek w ciepłej wodzie. W ten sposób pozbędziesz się brudu i tlenków. Rób to ostrożnie, by nie doprowadzić do malutkich zarysowań.