Tapety powoli wracają w aranżacji wnętrz do łask. Przestają kojarzyć się jedynie z kiczowatością, co spowodowane jest między innymi postępem technologicznym pozwalającym na tworzenie tapet z trwalszych, estetyczniej prezentujących się materiałów. Wzornictwo tapet również jest bardziej rozbudowane i inspirującej. Tapety z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w niczym nie przypominają tych, które można obecnie znaleźć w sklepach budowlanych. Tysiące różnorodnych wzorów zapewniają możliwość dopasowania tapet do różnorodnych wnętrz począwszy do nowoczesnego minimalizmu a skończywszy na klasycznych pastelach. Przed dokonaniem zakupu tapet warto wziąć pod uwagę kilka właściwości tapet, co pozwala na wybranie lepiej dopasowanych do określonego stylu czy pomieszczenia tapet.

Odpowiedni materiał dla danego pomieszczenia

Przy wybieraniu tapet warto dobrać materiał do pomieszczenia, w którym tapeta ma być montowana. Wzór tapety powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, co pozwala na wykorzystanie optycznego wrażenia większego lub szerszego pomieszczenia, czy ukrycie pewnych mankamentów powierzchni użytkowej danego pomieszczenia. Gdy mamy możliwość zainwestowania w nieco lepszej jakości materiał, z które wykonana jest tapeta warto to zrobić. Taka tapeta będzie dobrze się trzymała ściany a także będzie służyła kilka lat dłużej. Tapety tworzone z włókna szklanego pozwalają doskonale ukryć wszelkie nierówności ścian. Wykonane z materiałów tekstylnych tapety również doskonale się aplikuje na ścianach a tapety winylowe doskonale nadają się do takich pomieszczeń jak kuchnia, gdyż są bardziej odporne na działanie wilgoci.

Wzornictwo oraz kolorystyka tapet

Tapety warto wybierać pod kątem stylistyki wybranej w projekcie wykończenia wnętrz mieszkania. Szeroki asortyment tapet w różnej kolorystyce pozwala dopasować ją zarówno do klasycznych jak i nowoczesnych wnętrza. W klasycznym wnętrzu doskonale mogą sprawdzić się tapety w pastelowych i jasnych kolorach, a we wnętrzach nowoczesnych można zastosować bardziej intensywne barw. Eksperymentować można również z wzornictwem. W kuchni sprawdzą się motywy kwiatowe, w pokoju dziecka można postawić na bajkowe motywy tapet a w nowoczesnym salonie sprawdzą się abstrakcyjne, geometryczne wzory. Tapety mogą również być oparte na wzorach, które imitują wzory związane z określoną stylistyką, choćby stylem rustykalnym, do którego doskonale sprawdzą się tapety oparte na stonowanych kolorach z drobnymi wzorami.

Łączenie różnych tapet

Nie ma większego problemu, by połączyć tapety o różnych wzorach. W ten sposób można poeksperymentować z aranżacją wnętrza i stworzyć ciekawe i oryginalne motywy. Łączenie tapet opartych na różnych wzorach i motywach wymaga jednak trzymania się pewnych zasad, tak by można było zachować spójność stylistyczną w zakresie aranżacji danego wnętrza. Dobrze jest, gdy tapety łączą się jednym, wspólnym kolorem lub podobnym motywem. O łączeniu różnych tapet warto pomyśleć w większych pomieszczeniach, co pozwala na stworzenie ciekawszej przestrzeni.