Jeśli nie do końca ufasz detergentom ze sklepu, przygotuj w domu własny środek do zmywarek. W ten zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Możesz być też pewny, że domowy detergent zadziała niezwykle skutecznie. Sprawdź, jak przygotować go krok po kroku!

Domowy detergent do zmywarki

Większość komercyjnych detergentów zawiera co najmniej 50% sody piorącej, a pozostałymi składnikami są zazwyczaj zmiękczacze wody i środki nabłyszczające. Na szczęście możesz przygotować domowy środek do zmywarek. Zanim użyjesz go po raz pierwszy, usuń ze zmywarki osady mineralne i/lub inne pozostałości. W przeciwnym razie kwasek cytrynowy może je poluzować i ponownie umieścić na naczyniach.

Aby przygotować zmywarkę, umieść ¼-½ szklanki kwasku cytrynowego na dnie pustego urządzenia i uruchom cykl. Pozostaw na 3-5 minut, a następnie wyłącz sprzęt. Pozostaw roztwór wody/kwasku cytrynowego na 3-4 godziny i dokończ cykl. 

Przygotuj: słoik z zakrętką (lub inny szczelny pojemnik), miskę i łyżkę. Oprócz tego przydadzą Ci się: 4 szklanki sody piorącej, 15-30 kropli olejku grejpfrutowego (opcjonalnie) i 15-30 kropli olejku cytrynowego (opcjonalnie).

Połącz składniki i mieszaj, aż nie będzie grudek. Wlej do słoika lub innego hermetycznego pojemnika. Jeśli detergent do zmywarek zbryla się, dodaj dwie łyżki glinki bentonitowej w woreczku lub małej skarpetce. Nie miesza się z roztworem, jedynie wchłania nadmiar wilgoci. Użyj około 2 łyżek stołowych na jeden załadunek. Jeśli naczynia są bardzo brudne, możesz wsypać trochę więcej. 

Domowe tabletki do zmywarki

Każdy ze składników zapewnia określone korzyści. Soda piorąca (ewentualnie soda oczyszczona) świetnie radzi sobie z tłuszczem. To uniwersalny środek czyszczący, dlatego warto ją mieć w swoim domu. Boraks nie tylko skutecznie wyczyścić powierzchnie, lecz także je zdezynfekuje. Z kolei sól pomaga złagodzić skutki twardej wody, podobnie jak ocet. Co ważne, ocet pomaga również związać składniki podczas przygotowywania tabletek. I wreszcie odrobina olejku cytrynowego, który nadaje świeży, czysty zapach. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne.

Przygotuj następujące składniki:

  • 2 szklanki sody piorącej lub oczyszczonej,
  • 2 filiżanki boraksu,
  • ½ szklanki soli gruboziarnistej,
  • ½ szklanki octu,
  • 15-20 kropli olejku cytrynowego.

Wymieszaj wszystkie składniki łyżką. Dodatek octu pomoże Ci je związać. Przełóż mieszaninę na kilka tacek do lodu lub ulubioną silikonową foremkę i dociśnij. Upewnij się, że każdy otwór jest mocno wypełniony detergentem. Umieść tacki lub foremkę w suchym, słonecznym miejscu i poczekaj przynajmniej 24 godziny. Kiedy domowe tabletki są już twarde i suche, wyjmij je z tacek i przechowuj w pojemniku z dopasowaną pokrywką.

Jak używać domowych tabletek do zmywarki?

Dodaj 1 tabletkę do przegródki na detergent do zmywarki wraz z 3 kroplami płynu do mycia naczyń. Następnie wlej ½-1 szklanki białego octu na dno zmywarki lub wlej do filiżanki na górnej półce urządzenia. Włącz maszynę. Uwaga! Jeśli masz twardą wodę, dodanie octu pozwala uniknąć mętnych pozostałości.