Jeśli chcemy się wyspać, koniecznie musimy wybrać dobrą pościel. Nie żałujmy pieniędzy na jej zakup. Nie chcemy przecież, by była źle dopasowana, szorstka i kiepskiej jakości. Pamiętajmy, że powinniśmy spać około 8 godzin. Biorąc pod uwagę, jak duży jest wybór pościeli i jak obszerna jest terminologia, możemy mieć nie lada kłopot.

Wybierz odpowiednią kołdrę i poduszki

Zanim zaczniemy marzyć o luksusowej pościeli i dodatkach, najpierw pomyślmy o fundamentach. Musimy zastanowić się nad dobrą kołdrą i parą idealnie dopasowanych poduszek. Jeśli chodzi o kołdry, najważniejsza jest skala tog. Jest to miara ciepła i zapewni optymalną temperaturę do spania przez cały rok. Na lato świetnie sprawdzi się kołdra od 2,5 do 4,5. Wiosną i jesienią wybierzmy kołdrę od 9 do 10 tog, a zimą od 12 do 13,5. Kołdry całoroczne mogą być idealnym rozwiązaniem. Składają się z dwóch kołder (o lekkich i średnich gramaturach). Można ich używać osobno w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Następnie w zimie możemy spiąć obie kołdry, aby było nam cieplej.

Pikowane kołdry oferują najlepsze zachowanie kształtu i ciepła. Z kolei puchowe kołdry są cięższe i zapewniają większy komfort. Poduszki muszą być wystarczająco miękkie, aby były wygodne. Jednak muszą być też na tyle mocne, aby zapewnić odpowiednie wsparcie głowy, szyi i ramion.

Wypełnienie kołdry zależy od naszych osobistych preferencji. Jednak pamiętajmy, że puch jest najlżejszy i najwygodniejszy. Z kolei delikatne, jedwabne kołdry są hipoalergiczne.

Wybierz odpowiednią liczbę nici dla swojej pościeli

Liczba nici jest jednym z najważniejszych czynników, jakie musimy wziąć pod uwagę. Mierzy stopień rozdrobnienia tkaniny przez zliczanie liczby nici na m2. Jest często wykorzystywana jako miara jakości. Jednak często może być to mylące. Liczba nici może bowiem obejmować skręcone nitki podwójnej przędzy. Perkal jest po prostu tkaniną z liczbą nici wynosząca na ogół ponad 180 nici na m2.

Na jakość pościeli wpływają takie czynniki, jak jakość przędzy, procesy tkackie i wykończenie. Pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość.

Elegancki i trwały materiał

Możesz wybrać bawełnianą, jedwabną lub lnianą pościel. Na szczęście wszystkie materiały są naturalne, dobrze oddychają i pozwalają zachować właściwą temperaturę ciała.

Wybierając kołdrę, zwróć uwagę na swoje preferencje. Jeśli dysponujesz większym budżetem, zdecyduj się na egipską bawełnę. Wykonana z długich włókien, jest gładka i wyrazista. Z kolei jedwabna pościel sprawia, że będziemy mieć mniej zmarszczek i przepiękne włosy. Jeśli chodzi o satynę, powinna być błyszcząca i gładka.

Gdzie szukać inspiracji?

Co ciekawe, nawet doświadczeni projektanci kołder mogą mieć czasami problem z wyborem materiału. Biorąc pod uwagę bogatą ofertę, możesz czuć się nieco przytłoczony. Pamiętaj, że z biegiem czasu dopasujesz kołdrę do swoich potrzeb i preferencji. Wybierając tkaninę, zwróć uwagę na kolor i skalę.

Kombinacje barw są nieskończone. Warto szukać inspiracji na Pinterest, Facebooku i Instagramie. Zastanów się, czy wolisz gładką, czy wzorzystą kołdrę. Dopasuj ją do wystroju sypialni. Dużą popularnością cieszą się oliwkowa zieleń, jasny błękit, ciepły brąz. Jeśli lubisz eksperymentować, pomyśl o chłodnej, miętowej zieleni.