Marzysz o soczyście zielonym, zadbanym, pięknym trawniku? W takim razie wybierz odpowiedni zraszacz ogrodowy. Sprawdź, jak znaleźć odpowiedni model.

Dlaczego warto kupić zraszacz ogrodowy?

Pozwala zaoszczędzić sporo czasu, wysiłku i pieniędzy. Nie tylko zapewnia wystarczającą ilość wody, ale również pozwala precyzyjnie celować w korzenie. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.

Nowoczesne systemy zraszaczy wykorzystują zaawansowane czujniki wilgotności, wodowskazy i liczniki czasu. Dzięki temu Twój trawnik i rośliny otrzymają tyle wody, ile rzeczywiście potrzebują. Dodatkowo nie marnujesz wody, w ten sposób zadbasz o środowisko. 

Zdrowy i dobry nawodniony trawnik o wymiarach 50 x 50 cm będzie absorbować dwutlenek węgla, ozon, dwutlenek siarki i inne gazy cieplarniane, wytwarzając jednocześnie dużą ilość tlenu. Posiada zaawansowany system korzeniowy, który chroni przed erozją i wypłukiwaniem. 

Nawadnianie opryskowe

To popularny system zraszania trawnika. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku tego systemu, woda jest rozpylana bezpośrednio na trawę. Długie rurki są osadzone w ziemi i podłączone do źródła wody. W takiej sytuacji będzie wypływać z rur za pomocą rozpylaczy. Zwykle używa się środkowej osi, gdy istnieją stałe punkty, które tworzą duży okrąg irygacyjny. Zraszacze ogrodowe instaluje się na wierzchu rur. Sprawdzą się doskonale w przypadku mało wymagającej gleby. Można nimi sterować za pomocą urządzenia elektrycznego. Dzięki temu obsługa staje się łatwiejsza i bardziej elastyczna.

Nawadnianie kropelkowe

Rury z otworami są zakopane pod murawą. Umieszcza się je w określonych odległościach, by zapewnić właściwe nawadnianie. W przeciwieństwie do systemu natryskowego woda nie jest rozpylana w powietrzu. Zrasza lub kapie w pobliżu korzeni roślin. Taki zraszacz ogrodowy zapewnia więc większą precyzję podlewania. Dodatkowo zużywa mniej wody, dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić na rachunkach i chronić środowisko. 

Jak wybrać odpowiedni zraszasz ogrodowy?

Najpierw sprawdź, czy dany system spełnia Twoje potrzeby w zakresie kształtowania krajobrazu. Jeżeli masz mały trawnik, być nie może nie potrzebujesz zaawansowanego zraszacza. Z drugiej strony rozległy teren wymaga nowoczesnego systemu. 

Oprócz tego weź pod uwagę dostępność wody, ponieważ niektóre zraszacze potrzebują jej więcej niż inne. Instalacja niektórych systemów może być również pracochłonna. Dlatego jeśli zamontować je samodzielnie, zastanów się, czy masz niezbędne umiejętności. Należy również zanalizować rodzaj gleby. Na koniec przeanalizuj swój budżet i sprawdź, czy możesz sobie pozwolić na dany zraszacz ogrodowy.

Jak podlewać trawnik?

Wczesny poranek to idealna pora na podlewanie trawnika. W ten sposób zachowasz świeżość trawy na dłużej.  Jeśli zrobisz to później, woda może szybciej odparować pod wpływem wysokich temperatur. 

Pamiętaj, że w czasie podlewania woda musi głęboko wsiąkać w ziemię. Unikaj jednak nadmiernego podlewania, dlatego staraj się to robić co trzy dni. Przeprowadzaj też regularną konserwację zraszacza, by zapewnić mu wysoką wydajność.