Lamele ścienne – do jakich wnętrz pasują?

Lamele ścienne doskonale wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Drewno sprawia, że surowe, ciemne pomieszczenia stają się bardziej przytulne i ciepłe. Takie rozwiązanie sprawdzi się też we wnętrzach w nurcie rustykalnym i boho. Lamele ożywią nieco przestrzeń i nadadzą jej nowoczesnego charakteru. Również w pomieszczeniach vintage i retro drewniane lamele ścienne świetnie będą wyglądać z meblami i dodatkami w stylu lat 70. czy 80. Oprócz tego dekoracyjne listwy nadają pomieszczeniom elegancji, dlatego możesz je zamontować m.in. w domowym gabinecie. Na rynku znajdziesz mnóstwo odcieni lameli, które z łatwością możesz dopasować do swojego wnętrza.

Dlaczego warto zdecydować się na listwy ścienne? Przede wszystkim są uniwersalne, przez co pasują do wielu stylów i aranżacji, jasnych i ciemnych, małych i niewielkich pomieszczeń. Są trwałe, nadają nowoczesności oraz głębi, a także posiadają właściwości wygłuszające. Powiększają optycznie wnętrze i całkowicie odmieniają jego wygląd. Co więcej, są stylowe i coraz chętniej wybierane.

Lamele ścienne – aranżacje

Najczęściej lamele wykorzystuje się do ozdobienia ściany. Dobrze wyglądają zarówno na całej powierzchni, jak i na jej niewielkim fragmencie. Można je ułożyć w salonie na całej ścianie za telewizorem. W ten sposób ożywisz przestrzeń i udekorujesz pustą ścianę. W małych pomieszczeniach proponujemy zamontować ozdobne listwy jedynie na niewielkiej części ściany. Będzie to stylowa dekoracja, która nie przytłoczy i nie zmniejszy optycznie wnętrza. Warto umieścić je za kanapą lub za telewizorem. Z kolei w sypialni lamele świetnie prezentują się na ścianie za łóżkiem. Zastępują one wezgłowie, a także wyciszają i nadają wnętrzu przytulności. Co więcej, listwy można dodatkowo przyozdobić ciekawymi dekoracjami lub powiesić na nich lustro. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić – zbyt duża liczba listew może sprawić, że pomieszczenie będzie ciasne, ciemne i przytłaczające.

Lamele możesz również położyć w przedpokoju np. naprzeciwko szaf. Jeśli zdecydujesz się na listwy w kuchni lub łazience, wybierz taki materiał, który jest odporny na wilgoć. Łatwo bowiem o zawilgocenie i szybsze zniszczenie ozdobnych lameli. Ciekawym pomysłem jest także stworzenie ścianki działowej z lameli. Oddzieli ona pokój dzienny od przedpokoju, ale również wyznaczy granicę między kuchnią a jadalnią czy kuchnią a salonem.

Z czym łączyć lamele ścienne?

Lamele ścienne pasują do wielu stylów aranżacyjnych. Z jakimi materiałami i dodatkami najlepiej je zestawić, aby otrzymać spójny i stylowy wystrój? We wnętrzu w stylu skandynawskim doskonale będą wyglądać naturalne materiały. Zdecyduj się więc na lamele w odcieniu dębu naturalnego lub dębu wotan. Z kolei do stylu nowoczesnego z drewnianymi lamelami pasują elementy ze szkła, meble o wysokim połysku, jasna kolorystyka i proste kształty. Całość uzupełnij lampami wiszącymi oraz delikatnymi dodatkami. Lamele pasują też do cegły, marmuru czy betonu, a także dobrze komponują się z różnymi kształtami i mozaikami.