Wodorowęglan sodu to wspaniały produkt, który znajduje się w każdym domu. Co ciekawe, nadaje się nie tylko do pieczenia! Pozwala usunąć uporczywe plamy, odświeżyć lodówkę, a nawet wyczyścić zęby. Sprawdź, gdzie możesz używać sody oczyszczonej!

Popularny produkt do czyszczenia

Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) skutecznie usuwa ślady pestycydów z warzyw i owoców. Wystarczy, że napełnisz czysty zlew wodą, wsypiesz 4 łyżki sody. Teraz mocz produkty przez 5 minut, spłucz zimną wodą i osusz.

Jak wyczyścić sodą oczyszczoną srebrną biżuterię?

Jeśli chcesz, by srebrna biżuteria wyglądała jak nowa, sięgnij po sodę oczyszczoną. Wsyp ją do wyłożonej folią aluminiową miski z gorącą wodą W czasie wymiany jonowej nalot przenosi się ze srebrnego łańcuszka, kolczyków, bransoletki, czy pierścionka do wody. Pamiętaj, by po zdjęciu biżuterii zetrzeć nalot miękką, niestrzępiącą się szmatką. Wspomniana metoda działa również w przypadku sztućców i popularnych artykułów gospodarstwa domowego. 

Zastanawiasz się, jak wyczyścić twarde kamienie lub metale, takie jak platyna i diamenty? Wypróbuj ten trik! Przygotuj mieszankę soli, sody oczyszczonej, wody i płynu do mycia naczyń i zanurz w niej na kilka minut biżuterię. Następnie przetrzyj ją miękką, czystą szmatką.

Czysty zlew

Soda oczyszczona sprawdzi się doskonale jako łagodny środek ścierny, dlatego możesz ją śmiało wykorzystać do czyszczenia zlewu. Posyp go wodorowęglanem sodu, a następnie dokładnie wyszoruj gąbką. Sodę możesz też zmieszać z 20-30 kroplami olejku eterycznego, aby uzyskać wspaniały zapach. Następnie dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń i zabierz się za mycie. 

Niektóre osoby mieszają sodę z sokiem z cytryny, aby utworzyć pastę. Po wyszorowaniu zlewu możesz przepłukać go octem, a później ciepłą wodą. 

Soda oczyszczona dla zdrowia

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się płytki bakteryjnej, prowadzącej do próchnicy i choroby dziąseł, sięgnij po sodę oczyszczoną. Słynie z właściwości przeciwbakteryjnych, jednocześnie pomoże usunąć lekkie przebarwienia. Wystarczy, że wymieszasz trochę sody z kilkoma kroplami wody, aby otrzymać gęstą pastę. Teraz weź szczoteczkę, posmaruj pastą zęby, delikatnie wyszczotkuj i dobrze wypłucz jamę ustną.

Możesz też dodać sodę oczyszczoną do kąpieli, w ten sposób złagodzisz swędzenie lub oparzenia. Aby odświeżyć oddech, dodaj łyżkę wodorowęglanu sodu do 1 szklanki herbaty miętowej lub ciepłej wody. Płucz miksturę w ustach przynajmniej przez 30 sekund, zanim ją wyplujesz.

Jak usunąć z kubków plamy po kawie?

Połóż mokrą szmatkę na wewnętrznej stronie pobrudzonych kubków. Teraz zanurz szmatkę w wodorowęglanie sodu i dokładnie wytrzyj plamy. Jeśli wspomniana metoda nie zadziała, napełnij kubki roztworem sody oczyszczonej i zostaw na noc.

Soda oczyszczona - domowy sposób na odświeżenie ręczników

Wodorowęglan sodu słynie z właściwości dezodoryzujących, dlatego możesz po niego sięgnąć, jeśli Twoje ręczniki brzydko pachną. Wystarczy, że włożysz do pralki ½ szklanki sody oczyszczonej i ulubiony detergent. W ten sposób pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów.

Domowy zabieg pielęgnacji paznokci

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą w proporcji 3:1, aby stworzyć mieszankę pielęgnującą płytkę paznokci. Możesz również połączyć wspomniane składniki w proporcji 1:1. W ten sposób przygotujesz pastę, której możesz użyć do złuszczania skórek i usuwania plam z paznokci.