Sodę oczyszczoną możesz stosować nie tylko do przepysznych ciasteczek czekoladowych, ale też jako skuteczny do odświeżania i oczyszczania niezliczonych miejsc w domu. Znana jest również jako wodorowęglan sodu. To środek spulchniający, zwykle używany do wypieków. Pomyśl o naleśnikach, ciastach i babeczkach. Co ciekawe, stanowi także niedrogi i naturalny środek do czyszczenia.

Usuń plamy z plastikowych pojemników na żywność

Resztki jedzenia mogą zostawić nieestetyczne ślady. Jeśli chcesz odświeżyć pojemniki, wytrzyj je czystą gąbką posypaną sodą oczyszczoną. Możesz też usunąć trudne plamy. Wystarczy, że namoczysz pojemniki w roztworze z czterech łyżek sody oczyszczonej i litra ciepłej wody.

Odśwież cuchnącą lodówkę

Nie martw się, że wczorajszy łosoś zostawił w lodówce brzydki zapach. Soda oczyszczona neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Co ważne, nie utrzymuje się, ani nie zmienia smaku sąsiednich potraw. 

Wyszoruj kabinę prysznicową

Na mokrą ściereczkę z mikrofibry posyp niewielką ilość sody oczyszczonej i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Rozłóż szmatkę w dłoniach, aby uzyskać pianę i wyszoruj nią ściany kabiny prysznicowej. Możesz też posypać brodzik sodą oczyszczoną, a następnie spryskać płynem do mycia naczyń i wytrzyj go mokrą gąbką. Teraz spłucz go ciepłą wodą. Na koniec wytrzyj ściany kabiny prysznicowej i brodzik suchą ściereczką z mikrofibry. Przy okazji wyczyść zasłony prysznicowe wilgotną ściereczką z mikrofibry posypaną sodą oczyszczoną i spłucz gorącą wodą.

Domowy środek do czyszczenia zlewu ze stali nierdzewnej, kuchenki i piekarnika

Zrób pastę z sody oczyszczonej i białego octu. Namocz ręczniki papierowe w roztworze i wytrzyj zlew.

Wlej sodę oczyszczoną bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na 5 minut. Przetrzyj wilgotną gąbką, delikatnie szorując. Wytrzyj do czysta miękką szmatką.

Wymieszaj 1 szklankę białego octu i ½ szklanki soku z cytryny w butelce z rozpylaczem. Spryskaj spód piekarnika. Odstaw na 10 minut, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Pozostaw na 10 minut i wytrzyj do czysta.

Czyszczenie odpływów sodą oczyszczoną

Udrożnij rury i pozbądź się brzydkiego zapachu za pomocą sody oczyszczonej. Raz w tygodniu czyść zlew, wannę i odpływy prysznicowe. Wlej ½ szklanki do filtra okapu, pozostaw na 15 minut, a na koniec spłucz gorącą wodą. Dzięki temu zmyjesz zapach stęchlizny i zanieczyszczenia.

Pozbądź się tłuszczu!

Sodą oczyszczoną możesz wyczyścić przypalone garnki. Pozwala skutecznie pozbyć się brudu i tłuszczu z naczyń kuchennych. Doprowadź ocet do wrzenia w kuchence mikrofalowej. Brudne patelnie posyp sodą oczyszczoną i dodaj wrzący ocet. Pozostaw mieszaninę na około 30 minut. Przetrzyj wilgotną gąbką i spłucz. W razie potrzeby powtórz.

Wyczyść szczotki i grzebienie sodą oczyszczoną

Akcesoria do włosów z czasem mogą stać się lepkie. Jeżeli chcesz, by dłużej pozostały w doskonałym stanie, czyść je co kilka miesięcy. Mocz je w mieszaninie 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 2 szklanek ciepłej wody przez godzinę, a następnie opłucz i wysusz.