Szkło spienione - zastosowanie

Szkło spienione inaczej zwane jest szkłem piankowym. Najczęściej stosuje się je do izolacji płyt fundamentowych albo jeśli występuje w formie płyt, wykorzystuje się je do płaskich dachów z odwróconym układem warstw. Jest to świetny materiał do izolacji termicznej, przeciwwilgociowej oraz przeciwwodnej.

Ze względu na swoją nieprzemakalność szkło piankowe może być też stosowane do izolacji gruntów podmokłych. Wykonana z tego materiału izolacja jest ciągła i dokładnie otacza fundament ze wszystkich stron. Aby uszczelnić w ten sposób fundament, należy opaskę ze szkła spienionego wypuścić poza obrys płyty od 60 cm do 100 cm. Dzięki temu obiekt nie będzie stykał się w żadnym miejscu z ziemią. Wszystko zabezpiecza fundament przed przemarzaniem gruntu wysadzinowego oraz eliminuje mostki termiczne. Jednocześnie taka izolacja staje się praktyczną formą szalunku traconego.

Szkło spienione - koszty

Trzeba zauważyć, że szkło piankowe jest jednym z najtańszych materiałów izolacyjnych na 1 m3. Jego koszt zazwyczaj waha się między 200-300 zł. To znacznie taniej niż na przykład styropian, którego koszty sięgają do 400 zł czy polistyren ekstrudowany - 439-502 zł. Inaczej jednak wygląda sprawa kosztów w przypadku 1 m2. Szkło spienione ze względu na niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda , musi być układane w grubych warstwach około 50 cm, co niestety daje koszt około 130zł/1 m2. Dla porównania:  płytę fundamentową ociepla się styropianem o grubości 24 cm (69 zł/m2), a polistyrenem ekstrudowanym o grubości 20 cm (94 zł/m2).

Niemniej jednak należy też wziąć pod uwagę fakt, że podczas tworzenia izolacji ze styropiany lub polistyrenu ekstrudowanego, musimy dodać do nich szereg innych składników jak: kruszywo, podsypkę oraz warstwę izolacji przeciwwilgociowej z folii. To również wpływa na podniesienie kosztów całej izolacji. Do spienionego szkła wystarczy dodać tylko geowłókninę w cenie 3/m2.

Podsumowując, cena szkła spienionego na m2 jest najwyższa, bo około 138/m2, ale za to materiał jest solidny i można mu spokojnie zaufać. Wybór należy więc od ciebie.