Różnorodność kolorów i form sprawia, że trawy ozdobne zyskały ogromną popularność. Na dobre goszczą coraz częściej nie tylko w ogrodach, ale także na tarasach i balkonach.

Trawy ozdobne - niezwykle odporne

Trawy ozdobne zyskują coraz większą popularność na tarasach i balkonach przede wszystkim ze względu na swoją odporność na trudne warunki atmosferyczne. Żadne inne rośliny nie poradzą sobie tak dobrze z mocnym nasłonecznieniem, skokami temperatur czy dużymi wiatrami lub opadami. Dlatego łatwo hoduje się je nawet na balkonach i tarasach na wysokich piętrach budynków. Większość gatunków to rośliny wieloletnie, które spokojnie przezimują na naszych tarasach.

Najładniejsze trawy ozdobne

Różnorodność gatunków sprawia, że trawy stanowią również bardzo efektowną ozdobę balkonu. Różne liście czy zmieniające się w ciągu roku kolory dodadzą uroku niejednemu tarasowi czy balkonowi. Warte polecenia są chociażby takie gatunki jak imperata "Red Baron", turzyca "Bronze Form" czy tatarak trawiasty (błędnie uważany za trawę, jednak bardzo do niej podobny). Jednak trawy ozdabiają nasze tarasy i balkony nie tylko liśćmi, ale także kwiatami. Wyjątkowy urodziwa pod kątek kwiatostanu jest np. rozplenica, której kwiaty przypominają wierzbowe kotki.

Najlepsze warunki dla traw ozdobnych

Trawy zdecydowanie bardziej lubią nasłonecznione miejsca, więc jeśli mamy balkon od północy, musimy liczyć się z tym, że mogą nie nabrać pełni koloru. Niektóre trawy nie lubią także wilgoci, co warto mieć na uwadze, wybierając także rodzaj podłoża. Większość roślin z tego typu jednak dobrze się czuje na odżywczych, wilgotnych glebach. Trawy, które będą na balkonie czy tarasie cały rok nawozimy regularnie do lipca. Tworząc optymalne warunki do rozrostu i rozkwitu, należy także pamiętać o odpowiednich rozmiarach donic. Niektóre rośliny dobrze czują się w płaskich pojemnikach, jednak najbardziej okazałe trawy potrzebują dużych donic lub skrzyń.