Galaretowata substancja, zwana wazeliną, została wynaleziona przez chemika Roberta Chesebrougha w 1859 roku. Pomaga wyleczyć poparzoną lub zranioną skórę, dlatego znajduje się w niemal każdej apteczce. Sprawdź, do czego możesz ją jeszcze zastosować!

Ochrona powierzchni podczas malowania

Jeśli zamierzasz odświeżyć pokój, ale nie masz taśmy malarskiej, sięgnij po wazelinę. Nałóż cienką warstwę na krawędzie okien, klamki lub gałki. Możesz nią także posmarować krawędzie linoleum, płytek lub drewnianej podłogi. Po zakończeniu malowania zetrzyj wazelinę wilgotną szmatką. Co ważne, nie musisz jej skrobać!

Dodaj dekoracyjne detale

Zastanawiasz się, jak uzyskać efekt postarzanej farby na ścianie lub meblach? Nałóż trochę wazeliny na pędzel, a następnie narysuj wzór na wybranej powierzchni. Teraz ostrożnie pomaluj całość. Farba nie przylega do miejsc pokrytych wazeliną, dlatego uzyskasz oryginalne dwukolorowe wykończenie.

Domowy sposób na rysy

Szukasz szybkiego sposobu na odświeżenie zdartych butów, torebek lub rękawiczek? Wazelina to świetna alternatywa dla tradycyjnej pasty do skóry. Wystarczy, że nałożysz odrobinę żelu i wypolerujesz miękką szmatką, aby uzyskać idealny połysk.

Ochrona przed zamrożeniem zamków

Zastanawiasz się, jak zapobiec zamarznięciu zamka? Nałóż cienką warstwę wazeliny zarówno na klucz, jak i na zamek. Teraz włóż klucz do zamka i przesuwaj go tam i z powrotem, aby uszczelnić mechanizm. Wazelina skutecznie zatrzyma nadmiar wilgoci, dzięki czemu nie musisz się martwić, że nie otworzysz zamka.

Domowy środek na ujarzmienie brwi

Nie potrzebujesz wosku ani pincety, aby ujarzmić i wymodelować brwi. Wystarczy, że sięgniesz po wazelinę. Nanieś niewielką ilość na każdą brew i ładnie wygładź. Możesz również użyć małej szczoteczki lub grzebyczka, aby oswoić brwi.

Odplamiacz

Korzystając z wilgotnej myjki i wazeliny, możesz się pozbyć plam po makijażu z ubrań, poduszek, koców i prześcieradeł. Olejek w wazelinie pomoże usunąć inne uporczywe olejki na tkaninie. Pamiętaj, aby po usunięciu plamy wrzucić ubranie lub poszewkę do pralki. Dzięki temu masz pewność, że rzeczywiście zniknie.

Oczyść manicure

Nałóż wazelinę na skórki przed piłowaniem paznokci, aby uzyskać perfekcyjny manicure. Świetnie nadaje się też do utrzymywania dłoni i płytki w stanie gotowym do manicure. Oprócz tego wazelina regeneruje suche łożysko paznokci i skórki, przyspieszając proces gojenia.

Dostosuj swoje kosmetyki

Zamień dowolny sypki pigment do powiek w kremowy cień lub róż, mieszając go z wazeliną. Możesz go bezpiecznie stosować w okolicach oczu, nie wywołując infekcji. W ten sposób przygotujesz nawet przyciemniany balsam do ust.

Unsplash.com

Odżywka do rzęs

Wazelinę możesz również nakładać bezpiecznie na rzęsy. Wiele salonów i spa używa wazeliny lub podobnych produktów wokół oczu, nosa i ust. Możesz też zamienić tusz na wazelinę. Wystarczy, że wygładzisz ją na rzęsach, aby uzyskać ciemne, błyszczące rzęsy, jednocześnie je odżywiając.

Szminka na zębach

Jeśli denerwują Cię ślady pomadki na zębach, wypróbuj tę sztuczkę! Posmaruj zęby odrobiną wazeliny przed nałożeniem szminki. Dzięki temu możesz wszystkich olśnić białym uśmiechem.