Temperatura idealna

Według specjalistów, architektów budynków, a nawet producentów kaloryferów, optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 20°C. W pokoju dziennym nie powinna ona przekraczać 22°C, w kuchni i sypialni – 19°C, a w łazience – 24°C. Podane wartości nie tylko pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka, lecz także na jego komfort. Warto mieć jednak na uwadze to, że każdy z nas nieco inaczej odczuwa ciepło. Natomiast bez względu na to, w jakich temperaturach czujemy się najlepiej, wystarczy odrobinę przykręcić zawory kaloryferów, aby znacząco zredukować wydatki na energię cieplną. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym obniżysz rachunki za ciepło nawet o 8% w ciągu roku. Wszystkie przedstawione porady są proste, szybkie, praktyczne i od razu można wprowadzić je w życie. 

1. Uszczelnij okna i drzwi

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdź, czy okna i drzwi w twoim domu są szczelne. Nie powinno wpadać przez nie zimne powietrze, a jeśli tak jest, w pierwszej kolejności znajdź nieszczelność. Zrobisz to poprzez przyjechanie dłonią wzdłuż ramy okiennej. Następnie kup uszczelkę i umocuj ją na brzegu futryny w zlokalizowanym wcześniej miejscu. Jest to niewielki wydatek, który pomoże w utrzymaniu ciepła w mieszkaniu.

2. Wietrz pomieszczenia w prawidłowy sposób

Zwróć uwagę na to, jak wietrzysz mieszkanie. Za długo otwarte okna mogą wychłodzić pomieszczenie, a ty zużyjesz więcej energii niż jest to konieczne. Jak więc prawidłowo wietrzyć?

  • Wietrz krótko, ale intensywnie – wystarczy kilkanaście minut.
  • Podczas wietrzenia zakręć kaloryfery, a po zamknięciu okien, ponownie je odkręć.
  • Aby szybciej przewietrzyć mieszkanie, otwórz okno na oścież lub zrób przeciąg. Natomiast jeśli chcesz wywietrzyć tylko jeden pokój, zamknij drzwi do pozostałych pomieszczeń.

3. Odpowiednio ustaw meble

Ustawienie mebli w pomieszczeniu jest kluczowe w oszczędzaniu ciepła. Pamiętaj, żeby nie zasłaniać kaloryferów firankami, zasłonami czy sprzętami domowymi. Meble powinny się znaleźć przynajmniej 10 cm od grzejnika, a firanki powyżej kaloryfera, aby nie był on zasłonięty. Dzięki temu ciepło nie będzie się zatrzymywało np. na sofie, tylko ogrzeje całą przestrzeń. Warto również pomyśleć o szerszym parapecie, który stworzy barierę między oknem a grzejnikiem, a ciepłe powietrze przemieści się w głąb mieszkania.

4. Przykręć kaloryfery, kiedy wychodzisz z domu

Jeśli wychodzisz z mieszkania nawet na kilka godzin, przykręć kaloryfery. Nie jest konieczne, aby było ono mocno ogrzewane pod nieobecność domowników. W ten sposób zmniejszysz swoje rachunki za ciepło i ilość energii potrzebnej do ogrzewania kilku pomieszczeń. Ponadto mieszkania ogrzewają się wzajemnie, co pomaga w utrzymaniu ciepła nawet przy zakręconym kaloryferze.

5. Zainstaluj ekrany zagrzejnikowe

Aby zmniejszyć rachunki za ciepło, warto pomyśleć o zamontowaniu ekranów zagrzejnikowych. Jest to specjalna mata owinięta folią aluminiową, którą umieszcza się za kaloryferem oraz pod parapetem. Odbija ona 90% ciepła pochodzącego z grzejnika, które do tej pory zatrzymywało się na zimnej ścianie. Dzięki wykorzystaniu ekranu zagrzejnikowego wytwarzane ciepło trafia do wewnątrz pomieszczenia i je ogrzewa. Pozwala to zaoszczędzić nawet 5% ciepła.

Bez względu na to, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu, powyższe sposoby na oszczędzanie ciepła pomogą ci w obniżeniu rachunków za energię. Zachęcamy do stosowania ich co dzień, zwłaszcza że nie wymagają dużych nakładów finansowych i czasowych.