O ile w przypadku młodszych dzieci, wspólne mieszkanie w jednym pokoju może wydawać się atrakcyjne, to jednak w końcu nastaje czas, kiedy każe z nich chciałoby mieć swoją własną przestrzeń do zabawy. Jak dobrze zorganizować przestrzeń w domu, by każde dziecko miało swój kącik, nawet jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią?

Właściwy projekt domu

Jeżeli dopiero stoimy przed decyzją o wybudowaniu domu, to już na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, by plan pozwalał elastycznie dopasowywać się do zmieniających się potrzeb rodziny. Warto wybierać takie projekty, które nie będą mieć zbyt wielu ścian nośnych, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam przeprowadzać zmiany nawet, kiedy dom zostanie już wybudowany. Również nie musimy się trzymać sztywnych podziałów, co do przeznaczenia pomieszczeń. Dobrze jest pomyśleć o tym, by dzieci zajęły nieco większy pokój, który o wiele łatwiej będzie nam później podzielić na dwa. Rodzice w takim wypadku dostają pokój "po dzieciach", czyli najmniejszą sypialnię. Spędzają w niej zazwyczaj najmniejszą część dnia, dlatego nie potrzebują bardzo dużej przestrzeni. Inną opcją jest zaadaptowanie poddasza na dodatkowy pokój dla dzieci.

Sposoby podziały przestrzeni

Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy na etapie planowania budowy domu, czy mamy już wykończony dom lub mieszkanie, warto wiedzieć, że istnieje kilka możliwości podziału przestrzeni dziecięcej. Najbardziej oczywistym sposobem jest wstawienie ścianki działowej, ale warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim każda z części musi mieć własne okno, a dodatkowo postawienie ścianki może wiązać się z wynajęciem ekipy. Innym sposobem jest przegrodzenie pokoju np. drzwiami dwuskrzydłowymi lub ruchomą ścianką czy parawanem.

Jeżeli mamy mniej doświetlone pomieszczenie, warto pomyśleć o innych opcjach podziału wnętrza. Oczywiście możemy pomyśleć, w ramach możliwości, o dodaniu lub powiększeniu okien, jednak taka opcja nie jest dostępna jeżeli mieszkamy w bloku. W takim wypadku możemy rozważyć podział przestrzeni w pokoju dziecięcym za pomocą kolorów i tekstu. Wyraźnie zaznaczony podział odpowiednimi kolorami ścian lub tapety tworzy wrażenie osobnych pokoi nawet w jednym pomieszczeniu. Innym ciekawym pomysłem będzie podział powierzchni w pionie, np. za pomocą łóżka piętrowego i dodanie prywatnych schowków czy blatów na rzeczy osobiste każdego z dzieci. Możemy pomyśleć także o zasłonie, którą starsze dziecko może oddzielić się od młodszego, by uzyskać nieco prywatności.

Dodatkowa ścianka - jak to zrobić?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na podział pomieszczenia za pomocą ścianki, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim wybór technologii, w jakiej postawimy ściankę - do wyboru mamy ściany szkieletowe i murowane. Tę pierwszą wykonuje się zdecydowanie szybciej i jej stawianie nie wiąże się z uciążliwymi pracami mokrymi. Warto również rozważyć osobne wejścia do każdego z nowo powstałych pokoi, aby jeden z nich nie stał się pokojem przechodnim. Poza zaplanowaniem prac i projektem, równie ważny będzie wybór odpowiedniej ekipy oraz materiałów budowlanych. W zależności od poziomu zaawansowania prac, część rzeczy możemy wykonać samodzielnie, jednak przy bardziej skomplikowanych czynnościach, warto rozważyć pomoc fachowców.