W teorii produkcja wina jest bardzo prosta. Drożdże spotykają się z sokiem winogronowym w środowisku, które umożliwia fermentację. W rzeczywistości domowa produkcja trunku jest skomplikowana, ale przynosi sporo satysfakcji. Wymaga kilku niedrogich urządzeń, przestrzegania standardów higieny i dużej dozy cierpliwości.

Czego potrzebujesz?

Jeśli chcesz zrobić wino z winogron w zaciszu własnego domu, przygotuj następujący sprzęt:

  • jedno 15-litrowe plastikowe wiadro i pokrywka (wykorzystywane w produkcji spożywczej), które będą służyć jako pierwsza kadź fermentacyjna,
  • trzy szklane dzbanki o pojemności 3,5 l, które będą służyć jako pojemniki do drugiej fazy fermentacji,
  • lejek, który pasuje do wylotu szklanych butelek,
  • trzy korki do butli,
  • gumowy korek pasujący do pojemników,
  • duży worek nylonowy,
  • przezroczysta, plastikowa rurka o długości 180 cm i średnicy 1,5 cm,
  • około 20 butelek wina,
  • 9 wstępnie zdezynfekowanych korków,
  • korkociąg,
  • hydrometr do pomiaru poziomu cukru.

Jeśli chodzi o składniki, potrzebujesz winogron, cukru granulowanego, filtrowanej wody i drożdży winiarskich. 

Masz uczulenie na komary? Sprawdź jak sobie z nim poradzić >>

Pierwszy krok

Wysterylizuj i wypłucz sprzęt. Zapytaj w sklepie winiarskim o specjalne detergenty, wybielacze itp. Pamiętaj, by wyczyścić i wypłukać sprzęt bezpośrednio przed użyciem. Wybierz winogrona, wyrzucając zgniłe lub dziwnie wyglądające owoce. Teraz dokładnie je umyj i usuń łodygi.

Zmiażdż winogrona, by uwolnić sok (moszcz) do głównego pojemnika fermentacyjnego. Jeśli zamierzasz wyprodukować dużo wina, pomyśl o prasie do owoców. Dodaj drożdże winiarskie. Włóż hydrometr do moszczu. Jeżeli pokaże mniej niż 1,010, rozważ dodanie cukru. Jeśli chcesz go dodać, najpierw rozpuść cukier granulowany w czystej, przefiltrowanej wodzie. Dokładnie wymieszaj moszcz. 

Przykryj wiadro do fermentacji szmatką. Poczekaj 7-10 dni. W tym czasie powinna się pojawić piana na wierzchu, a osad opadnie na dno. 

Krok 2 

Delikatnie odcedź płyn, by usunąć osad i pianę. Przepuść sok przez lejek do zdezynfekowanych, szklanych pojemników. Wypełnij po brzegi, by zmniejszyć ilość powietrza docierającego do wina. Włóż korki do butli. Pozwól sokowi fermentować przez kilka tygodni. Użyj plastikowej rurki, by zlać wino do czystych, szklanych pojemników. W ten sposób oddzielisz wino od osadu, który tworzy się podczas fermentacji. Regularnie odsysaj wino z osadu przez 2-3 miesiące, aż stanie się czyste.

Krok 3 

Wlej wino do butelek za pomocą czystej, plastikowej rurki. Zostaw miejsce na korek i 1,5 cm zapasu. Włóż korki. Przechowuj wino w pozycji pionowej przez trzy dni. Teraz połóż butelki na boku, najlepiej w temperaturze 12,8 °C. Jeśli chodzi o czerwone wino, niech dojrzewa przynajmniej przez rok. Białe wino może być gotowe do spożycia już po pół roku.

Nic nie jest tak satysfakcjonujące i autentyczne, jak zrobienie pierwszej partii wina ze świeżych winogron. Nie ma lepszego czasu na spróbowanie niż wczesna jesień, kiedy w winnicach i przydomowych ogrodach dojrzewają winogrona. Domowa produkcja wina to wyjątkowa rozrywka. Jeśli będziesz cierpliwy, możesz się cieszyć wybornym trunkiem.